مراقب نرم افزارها و مشاورین تقلبی بودجه ریزی عملیاتی باشید.

🖋علیرضا صراف: مولف، مشاور و مدرس بین المللی حوزه بودجه ریزی عملیاتی و حسابداری مدیریت

📆 ۱۴ مهر ۱۳۹۷

متاسفانه تقلب و فریب به بازار داغ بودجه ریزی عملیاتی (مبتنی بر عملکرد) هم کشیده شده است. اخیرا شرکت ها و نرم افزارهایی به صورت قارچی سردرآورده اند و مدعی استقرار بودجه ریزی عملیاتی در دستگاه های اجرایی شده اند. با توجه به درخواست های مکرر مدیران دستگاه های اجرایی برای تشخیص تقلبی یا واقعی بودن خدمات مشاوره ای و نرم افزاری اینگونه شرکت ها موارد زیر را متذکر می شوم:

1- حتما به نامه ها و بخشنامه های سازمان برنامه و بودجه در ارتباط با تشخیص صلاحیت مشاوران بودجه ریزی عملیاتی و همچنین ویژگی های نرم افزاری بودجه ریزی عملیاتی دقت کنید. چرا که اینگونه شرکت ها و افراد متقلب از غفلت دستگاه های اجرایی نسبت به این مستندات اقدام به فروش خدمات خود میکنند:

🔴بخشنامه 708693 مورخ 10/6/1395 سازمان برنامه و بودجه کشور

🔴بخش 6 دستورالعمل اجرایی بودجه ریزی مبتنی بر عملکرد سازمان برنامه و بودجه کشور

🔴نامه شماره 1101750/95 مورخ 25/12/1395 امور نظام فنی و اجرایی سازمان برنامه و بودجه کشور

این سه مستند در پیوست این مطلب آمده است.
2- موارد 11 گانه مندرج در صفحه آخر بخشنامه فوق و نیز موارد 13 گانه مندرج در نامه فوق را حتما مورد توجه قرار دهید و از شرکت ها و افراد مدعی بخواهید این موارد را در نرم افزار خود در یکی از پروژه های واقعی انجام شده نشان دهند. برخی از شرکت های متقلب از ارائه موارد فوق در نرم افزار خود طفره می روند و با بهانه های واهی از ارائه آن اجتناب می کنند.

3- برخی شرکت های متقلب با قرار دادن الفاظ خاص استفاده شده در دستورالعمل بودجه ریزی عملیاتی سازمان برنامه و بودجه کشور در منوهای نرم افزار خود به فریب دستگاه های اجرایی می پردازند. این منوها اغلب ظاهرسازی است و هیچ عملیاتی در نرم افزار انجام نمیدهد.

4- حتما به سوابق علمی، آموزشی و اجرایی شرکت ها و افراد مدعی در بخش دولتی دقت کنید.

5- حتما به رزومه شرکت های مدعی توجه کنید. توصیه می شود با برخی مشتریان مورد ادعای ایشان تماس بگیرید و رضایتمندی آنها را جویا شوید. برخی از این شرکت ها اسامی دروغین در لیست مشتریان خود قرار می دهند و یا به دروغ پروژه های خود را خاتمه یافته اعلام می کنند در حالیکه یا اساسا دروغ است یا پروژه نمیه کاره رها شده و کارفرما به دلیل عدم رضایت فسخ قرارداد نموده است.

6- از آنجایی که ماژول کلیدی و بسیار پیچیده نرم افزارهای بودجه ریزی عملیاتی، ماژول هزینه یابی می باشد، دقت شود در بخشنامه و دستورالعمل فوق (بخش دستورالعمل هزینه یابی) به طور خلاصه آمده است که روش هزینه یابی استفاده شده در بودجه عملیاتی باید دارای سه ویژگی اساسی زیر باشد:

🔴باید نسبت به سایر روش ها از دقت بالایی در محاسبه قیمت تمام شده برخوردار باشد. بنابراین روش حسابداری بهای تمام شده یا همان حسابداری صنعتی به دلیل عدم تسهیم هزینه های دوره و نیز تسهیم بسیار نادقیق هزینه های سربار نباید استفاده شود. در حالیکه بسیاری از شرکت های مدعی، همان نرم افزار حسابداری صنعتی خود را با ظاهری متفاوت به دستگاه های اجرایی عرضه می کنند.

🔴باید به مدیریت و کاهش هزینه ها نیز کمک کند.

🔴باید توان پیش بینی قیمت تمام شده سال بودجه را نیز داشته باشد.

بنابراین حتما سه ویژگی اساسی محاسبه، مدیریت و پیش بینی قیمت تمام شده را در این نرم افزارها چک کنید. این بخش دقیقا از مواردی است که شرکت ها از آن فرار می کنند.


📣 با توجه به ملاحظات فوق و با هدف شفاف سازی و جلوگیری از هدررفت منابع مالی دستگاه های اجرایی و صیانت از وجهه افراد و شرکت های موفق و با سابقه در حوزه بودجه ریزی عملیاتی و قیمت تمام شده، برخود لازم میدانم در آینده برخی از شرکت هایی که با حداقل سابقه علمی، آموزشی، اجرایی، مشاوره ای و نرم افزاری در حوزه بودجه ریزی عملیاتی و قیمت تمام شده در بخش دولتی و با روش های غیر اخلاقی و غیر حرفه ای در حال جولان هستند را اعلام کنم...

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.